Aranżacja okna może być prawdziwą ozdobą wnętrza, która przyciąga wzrok. Jednak nieprzemyślana może je przytłaczać i wprowadzać chaos. Co więcej, może również
ograniczyć dostęp światła, a nawet możliwość korzystania z okna. Jakich błędów nie popełniać aranżując okno?
Planując aranżację okna, przeglądamy dziesiątki, jeśli nie setki fotografii z inspiracjami. Na jednych widzimy przepych pięknych zasłon, firan i dekoracji na innych kuszący prostotą minimalizm. Co wybrać? Należy pamiętać, że wybrana kompozycja powinna współgrać ze stylem domu i pomieszczenia.
Zanim jednak zaczniemy dekorować okno, należy pamiętać o tym, aby je zmierzyć. Dlaczego? Wielokrotnie popełnianym błędem jest brak lub nieodpowiednie przeprowadzanie pomiarów okna przed jego aranżacją. O czym należy pamiętać?
Aranżacja okna – prawidłowy pomiar okna
Karnisz lub szyna powinny być dłuższe od szerokości okna. Ich długość powinna pozwalać na swobodne i całkowite odsłonięcie okna po rozsunięciu zasłon. Jeśli chcemy optycznie zmienić proporcje wnętrza i sprawić, że wyda się ono wyższe karnisz lub szyna powinny być umieszczone odpowiednio wysoko nad górną granicą okna. Jeśli przestrzeń pomiędzy tą granicą a sufitem wynosi więcej niż 15 cm, karnisz można zamontować po środku. Jeśli mniej–należy zamontować go do sufitu.
Aranżacja okna – pomiar firan i zasłon
Kolejnym popularnym błędem jest nieprawidłowy pomiar firan oraz zasłon. Niewłaściwe proporcje zepsują aranżację, klimat, a także będą po prostu niepraktyczne. Jak temu zaradzić? Zasłony zawieszone w oknie powinny wisieć tuż nad podłogą – dłuższe sprawią, że tkanina nie będzie się swobodnie układać. Odpowiednio długie zasłony w sypialni czy salonie będą pogłębiać wrażenie przytulności – zbyt krótkie mogą optycznie obniżać pomieszczenie.
Szerokość firan i zasłon powinna być proporcjonalna do wielkości okna i wynosić dwa (lub dwa i pół) do jednego. Oznacza to, że przy wnęce okiennej szerokiej na 2,5 m tkanina powinna mieć 5 do 7,5 m. Dzięki temu ładnie się ułoży. Czym kierować się wybierając ich styl?
Jeśli marzymy o grubych zasłonach, które będą stanowiły ramę dla okna, należy zwrócić uwagę, aby pomieszczenie, w którym je zawiesimy, było odpowiednio jasne i duże. Takie zasłony będą ozdobą klasycznego wnętrza, ale też tego w stylu glamour, shabby chic czy art deco. W ciemnym wnętrzu – mięsiste kotary mogą je dodatkowo przytłoczyć. Dlatego wybierzmy jasne i delikatne tkaniny, które będą odbijać światło, wprowadzając lekkość do ciemnego pomieszczenia. W tym wypadku sprawdzi się również brak firan, które ograniczają dostęp światła. Takie rozwiązanie będzie ozdobą okien w domach w stylu minimalistycznym, skandynawskim czy nowoczesnym, ale także śródziemnomorskim czy prowansalskim.
A jeśli chcemy zastosować firany? Tu zasada jest podobna. Im bardziej minimalistyczny styl aranżacji wnętrza, tym prostszy wzór firanki, a nawet jej całkowity brak. Coraz częściej okna ozdobione są wyłącznie zasłonami. W takiej wersji jest to ciekawa propozycja także do minimalistycznego wnętrza. Powinniśmy również wziąć pod uwagę charakter pomieszczenia; o ile w salonie czy sypialni firany są wskazane, o tyle w łazience będą one zatrzymywać wilgoć, a w kuchni dodatkowo zapachy. W tych pomieszczeniach dobrze rozważyć rezygnację z tkanin na rzecz rolet i żaluzji.
Co ciekawe, jeśli lubimy dekorować okno różnego rodzaju figurkami, pamiątkami z wakacji czy ramkami ze zdjęciami, warto stosować zasadę, która mówi, że im prostszy wzór firanki, tym ozdób może być więcej – nawet w stylu minimalistycznym. Jeśli tylko dekorując okno, zachowamy umiar, wprowadzimy do wnętrza harmonię. Należy także pamiętać, aby ozdoby nie zablokowały dostępu światła czy możliwości otworzenia okna. Jeśli chcemy udekorować okno roślinami, pamiętajmy, że lubią one różne warunki i wybierzmy odpowiedni ich rodzaj do strony świata, na którą wychodzi okno.