Energooszczędność w oknach – pytania i odpowiedzi

Co to jest ciepła ramka?

Ciepła ramka, w odróżnieniu od zwykłej aluminiowej, wykonana jest z materiału stanowiącego lepszą izolację. Ciepła ramka, to element widoczny pomiędzy szybą wewnętrzną a zewnętrzną. Utrata ciepła może następować nie tylko przez szybę, ale i poprzez termiczne właściwości ramy oraz krawędzi przyszybowej. Wszystkie szyby ciepłochronne w domach pasywnych zawierają ciepłą ramkę, co jest już normą. Poprzez stosowanie ciepłej ramki polepsza się izolacja termiczna, co podwyższa temperaturę szyby, dzięki czemu obniża ryzyko wystąpienia parowania okna. Ramki są dostępne w różnych kolorach, dlatego nadają szybie niepowtarzalny wygląd.

Czym wyróżnia się okno pasywne?

Okno pasywne spełnia wymogi budownictwa pasywnego, czyli takiego, które dzięki wysokiej izolacyjności termicznej może być ogrzewane przez źródła ciepła wcześniej pomijane: promieniowanie cieplne słońca oraz ciepło wydzielane przez mieszkańców i urządzenia domowe. Okno powinno mieć współczynnik przenikania ciepła Uw poniżej 0,8 W/m2K. Mogą to być, na przykład, okna z pakietem trzyszybowym w konstrukcji PVC, drewnianej, drewniano-aluminiowej lub aluminiowej. Często składową takiej konstrukcji jest specjalna pianka poliuretanowa. W odróżnieniu od standardowej głębokości ram okiennych (ok. 68mm), okna pasywne mają od 85 mm głębokości. W naszej ofercie posiadamy okna EKOSUN 90 i IDEAL 8000.

Podczas wyceny okien podawany jest symbol K lub U, co on oznacza?

U lubto współczynnik przenikalności cieplnej. Im współczynnik jest mniejszy tym lepszy.

Trzy podstawowe współczynnii decydujące o izolacji termicznej okna:

  • Ug – współczynnik przenikania ciepła dla szyby,
  • Uf – współczynnik przenikania ciepła dla ramy,
  • Uw – współczynnik przenikania ciepła dla całego okna,
  • Ψ  – liniowy współczynnik przenikania ciepła połączenia profilu z szybą.

Co to jest ciepły montaż?

Ciepły montaż, to inaczej montaż okna w warstwie ocieplenia. Technika ta polega na dodawaniu do podstawowej warstwy izolacji jeszcze dwóch warstw spełniających inne funkcje. Izolacja paroprzepuszczalna, chroni warstwę izolacji przed czynnikami atmosferycznymi, jest warstwą kładzioną od zewnątrz. Warstwa od wewnątrz, to izolacja paroszczelna, ma ona za zadanie chronić piankę poliuretanową przed wilgocią pochodzącą z wewnątrz. Dzięki takiemu montażowi możemy oszczędzać energię do ogrzania budynku, dzięki wyeliminowaniu przewiewów, czyli utracie ciepła i chronić mur przed wilgocią i przemarzaniem.

Co zapewnia potrójny system uszczelniania?

Potrójny system uszczelniania, to zastosowanie trzech uszczelek. Pierwsza montowana jest na obwodzie ościeżnicy, druga na przyldze skrzydła, a trzecia w środkowej części wrębu skrzydła.

Potrójny system uszczelniania gwarantuje:

  • lepszą izolację akustyczną,
  • lepszą izolację cieplną,
  • dzięki odwodnieniu profili, woda z zewnątrz nie przedostaje się do wnętrza okna oraz mieszkania.

Co oznacza Uw?

To wskaźnik izolacyjności cieplnej okna. Każdy z producentów musi umieścić w karcie wyrobu okna, parametr Uw, który powinien dotyczyć całego okna, a nie tylko szyby.

Wskaźnik przenikania ciepła powinien mieścić się w granicy  1,3 W/m2 K dla okna referencyjnego. Wskaźnik ten zależy od rodzaju materiału oraz wielkości okna, tj. udziału powierzchni przeszklonej do powierzchni całkowitej. Czym niższy wskaźnik Uw, tym lepsza izolacyjność cieplna.

Zadzwoń Teraz !