Kilka ważnych informacji o oknach

Kilka ważnych informacji o oknach w pytaniach i odpowiedziach

Co to jest oznaczenie CE i do czego jest ono potrzebne?

 Oznaczenie/Oznakowanie CE umieszczone na wyrobie jest deklaracją producenta, że oznakowany produkt spełnia wymagania dyrektyw tzw. „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej (UE). Dyrektywy te dotyczą zagadnień związanych z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i ochroną środowiska, określają zagrożenia, które producent powinien wykryć i wyeliminować. Zatem, producent oznaczając swój produkt znakiem CE deklaruje, że produkt nie zagraża zdrowiu ani nie jest szkodliwy dla środowiska naturalnego – nie tylko w postaci gotowej, ale również na wszystkich etapach wytwarzania. Aby oznakować swój produkt znakiem CE, producent wykonuje analizy i podejmuje działania dla spełnienia odnośnych wymagań, a następnie poddaje produkt procedurze oceny zgodności z odpowiednimi dyrektywami. Przebieg i wyniki działań producent dokumentuje. Zawartość dokumentacji określona jest w dyrektywach.

Przykładowe badania którym poddaje się okna i drzwi na otrzymanie certyfikatu CE: odporność na obciążenie wiatrem, wodoszczelność, substancje niebezpieczne, przenikalność cieplna, przepuszczalność powietrza, właściwości akustyczne.

 Co to jest wartość U?

 Wartość U okna to współczynnik przenikania ciepła, wskazujący, w jakim stopniu okna utrzymują w pomieszczeniu ciepło. Wartość jest wyrażona w watach na metr kwadratowy powierzchni szkła w środowisku o różnicy temperatur wynoszącej 1°K [W/m2K]. Im niższa wartość U, tym lepsze działanie izolacyjne szyby. Tzw. szyby o niskiej emisyjności posiadają zwiększoną izolację termiczną, wyrażającą się bardzo niskimi wartościami U.

 Dlaczego na moich oknach skrapla się zbyt dużo pary?

 Z powodu lepszych właściwości cieplnych okna dwuszybowego zawierającego szkło niskoemisyjne, szyba zewnętrzna nie ogrzewa się ciepłem ulatniającym się z budynku przez okno. Z tego względu szyba zewnętrzna jest chłodniejsza w porównaniu z oknem o mniej skutecznej izolacji. W pewnych warunkach klimatycznych lub przy wysokiej wilgotności, w okresie bezdeszczowym, może dojść do kondensacji pary na zewnętrznej powierzchni szyby zewnętrznej. Kondensacja może mieć miejsce na niektórych oknach, także jeśli są one ocienione drzewami lub innymi budynkami. To zjawisko jest uzależnione od lokalnych warunków atmosferycznych i w żadnym wypadku nie stanowi usterki. Wręcz przeciwnie, świadczy o tym, że okno spełnia prawidłowo swe funkcje.

 Czy gdy zamontuję okna z szybami niskoemisyjnymi, zaoszczędzę na rachunkach za energię?

 Szyby niskoemisyjne opracowano po to, by odbijały ciepło z powrotem do pomieszczenia, redukując tym samym utratę ciepła. Przez zastosowanie szkła niskoemisyjnego poprawiamy izolację domu/mieszkania, redukując tym samym wymóg dodatkowego docieplania pomieszczeń.

 Dlaczego szyby niskoemisyjne są tak potrzebne?

 Zastosowanie szyb niskoemisyjnych jest najskuteczniejszą metodą oszczędności energii i pomaga chronić środowisko. Okna tego typu to także oszczędność dla kieszeni, mniejsze rachunki za ogrzewanie, bo utrata ciepła jest zredukowana aż o 75% w porównaniu do okien jednoszybowych i co najmniej o 40% w porównaniu z tradycyjnymi oknami dwuszybowymi. Pomieszczenia stają się wygodniejsze do mieszkania, bo zimne powietrze utrzymujące się przy oknach i przeciągi są zredukowane. I wreszcie, mniej pary skrapla się po wewnętrznej stronie okna, bo temperatura szyby wewnętrznej jest bliska temperaturze pokojowej.

 Dlaczego na moich oknach tworzy się mgiełka?

 Mgiełka może się tworzyć na większości powlekanych szyb. Jednakże efekt mgły jest bardziej widoczny na niektórych rodzajach szyb powlekanych. Mgła wygląda jak gładka, jednolita warstwa kurzu osiadłego na powierzchni okna. Efekt ten jest bardziej zauważalny, kiedy na szybę patrzymy pod kątem lub przy mocnym świetle. W sytuacjach, kiedy szyba jest częściowo ocieniona, na powierzchni ocienionej nie będzie widać tego efektu i w cieniu okno będzie wyglądało na ‘czyste’, a w świetle na ‘zakurzone’. Ten kontrast może być wyraźnie widoczny. Szyby niskoemisyjne o grubych powłokach mogą wykazywać taki efekt. Jest on spowodowany tym, że powłoka nie jest tak gładka, jak powierzchnia szyby. Ta „chropowatość” powłoki jest niezauważalna dla ludzkiego oka.

 Jak działają szyby przeciwsłoneczne?

 Szyba przeciwsłoneczna jest pokryta specjalną warstwą, której zadaniem jest redukcja ciepła wchodzącego do budynku. Szyba ta odbija i absorbuje ciepło oraz filtruje światło w celu redukcji odblasków. Szyba chroniąca przed słońcem może zmniejszyć częstotliwość użycia klimatyzatorów oraz ograniczyć stosowanie żaluzji. Istnieje wiele rodzajów szyb chroniących przed słońcem; rozwiązania te proponują różne opcje estetyczne, szyby barwione, refleksyjne i neutralne.

 Po co i kiedy należy stosować powłokę przeciwsłoneczną i skąd wiadomo, jakiego produktu użyć?

 Szyby przeciwsłoneczne z reguły stosuje się po to, by zapobiec zbytniemu ociepleniu nadmiernie oszklonych powierzchni, np. pomieszczeń ze szklanym dachem, elewacji południowych itp. Wybór produktu zależy wówczas od poziomu skuteczności i wymogów estetycznych, np. szyby o dużej refleksyjności, barwione, neutralne itp.

 Jaka jest różnica między szybą laminowaną a hartowaną, którą zamontować?

 Szyba hartowana jest do pięciu razy mocniejsza od zwykłej szyby, co oznacza, że trzeba uderzyć w nią pięć razy mocniej, by ją rozbić, a jeśli już się rozbije, to na wiele maleńkich kawałków, które są o wiele mniej niebezpieczne. Szyby laminowane są tak samo wytrzymałe jak zwykłe szyby, lecz składają się z dwóch warstw szkła, między którymi znajduje się folia. Jeśli szyba się rozbije, ta folia utrzymuje całą szybę w ramie, dzięki czemu nie powstaje dziura, przez którą może wejść włamywacz, ani też szyba nie rozbija się na duże ostre kawałki.

 Co to jest szkło laminowane?

 Szyby laminowane są tak samo wytrzymałe jak zwykłe szyby, lecz składają się z dwóch warstw szkła, między którymi znajduje się folia. Jeśli szyba się rozbije, ta folia utrzymuje całą szybę w ramie, dzięki czemu nie powstaje dziura, przez którą może wejść włamywacz, ani też szyba nie rozbija się na duże kawałki, którymi można się zranić.

Zadzwoń Teraz !