Nieszczelne drewniane okna sprzed ponad 25 lat były odpowiedzialne za dużą utratę ciepła. Wstawienie nowych okien o bardzo dobrych parametrach termicznych powinno być jedną z pierwszych prac w procesie termomodernizacji domu.
Jakie okna zastosowaliśmy remontowanego domu?
Okna remontowanego domu w Dąbrowie Górniczej składają się z ościeżnicy wyposażonej w podwójne skrzydło (jedno otwierane na zewnątrz pomieszczenia, drugie do wewnątrz), każde z szybą. Chociaż ich sytuacja nie jest najgorsza, mają o wiele za mało izolacji. Wynika to nie tylko z dużej wartości współczynnika przenikania ciepła U (czyli gorzej), ale również z powodu wypaczenia drewnianego profilu powodującego nieszczelność. Rezultatem jest niekontrolowany napływ zimnego powietrza, co jest szczególnie dotkliwe podczas silnych wiatrów i silnych mrozów.
Poza jedną zaletą – wydajną wentylacją grawitacyjną – okna powodują duże straty ciepła, co zwiększa koszty ogrzewania. Szklane powierzchnie chłodzą bardziej niż inne elementy domu (takie jak ściany zewnętrzne), więc ucieka przez nie więcej ciepła. Można jeszcze dodać, że przez takie „kiepskie” okna odczuwalna temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż wskazuje termometr. Tak naprawdę, jeśli dom był ocieplony lata temu cienką, 10-12-centymetrową warstwą ocieplenia, nie ma sensu montować okien o lepszych parametrach termicznych. Jednak jego właściciele dopiero teraz decydują się na ocieplenie domu styropianem (ale z zachowaniem standardów energooszczędności) i wydajne ogrzewanie. Dlatego wymiana okien stała się koniecznością.
Jaki powinien być współczynnik ciepła ?
Obecnie zwykłe okno ma współczynnik przenikania ciepła Uw = 1,1 W/(m2K). Jednak do domów termomodernizowanych lepiej wybrać okna o mniejszej wartości. Daje to pewność, że w związku z wprowadzaniem coraz bardziej rygorystycznych przepisów, takie okna spełnią wymagania. Dom w Dąbrowie Górniczej wyposażyliśmy w okna Salamander 82 z białymi profilami PCV, potrójnymi szybami i ciepłą ramką dystansową. Poszczególne okna mają nieco inne parametry, w zależności od położenia ściany względem kierunku kardynalnego. Okna Uw = 0,8 W/(m2K) od strony południowej (pokój) i zachodniej (poddasze). Nie tylko izolują, ale także wytwarzają pasywne ciepło. „Pomaga” im współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego g wynoszący 54%. Zostanie to później osłonięte markizą, ponieważ latem spowoduje to przegrzanie wnętrza. za dobrą izolację akustyczną. Ich Rw wynosi 33 dB.
Jedno z „normalnych” okien od strony ogrodu zostało zastąpione drzwiami tarasowymi. Posiadają część stałą i dwie części uchylne. Natomiast od strony północnej (kuchnia) i wschodniej (łazienka, kotłownia i poddasze) okna zaprojektowano tak, aby lepiej izolowały chłód, Uw = 0,5 W/(m2K). wynosi również 54%.