Konserwacja okien pcv

Mimo tego, że okna PVC cechują się długą żywotnością, trwałością oraz odpornością na działanie czynników atmosferycznych, to nie znaczy, że nie wymagają konserwacji. Zalecane jest aby smarowanie i regulacja okien wykonywane były co najmniej raz w roku.

Konserwacja okien jest niezbędna nie tylko dla sprawnego ich funkcjonowania, ale również to podstawa do utrzymania gwarancji. Warunkiem udzielenia gwarancji na okna jest nie tylko prawidłowy montaż, ale także eksploatacja według załączonej instrukcji czyszczenia i konserwacji.

Podczas konserwacji należy przede wszystkim:

  • zakonserwować okucia,
  • sprawdzić szczelność,
  • zakonserwować uszczelki,
  • sprawdzić systemy odwadniające,
  • skontrolować śruby mocujące okna.

Konserwacja uszczelek okiennych

Zadaniem uszczelek jest ochrona wnętrza przed warunkami atmosferycznymi – deszczem, wiatrem, niską temperaturą. Przede wszystkim należy wiedzieć jak powinno przebiegać smarowanie i regulacja okien. Uszczelki nie mogą być czyszczone preparatami, które mogą w jakikolwiek sposób wpłynąć na ich właściwości użytkowe, sprężystość czy równomierne przyleganie do profilu. Uszczelkę najpierw należy wyczyścić, a później zakonserwować. 

Konserwacja uszczelek okiennych pozwoli zapobiec między innymi ich nadmiernemu spłaszczaniu, pękaniu czy przyklejaniu się do ruchomych części okna.

Konserwacja okuć okiennych

Skrzydła okienne otwierają się dzięki okuciu. W większości okucia okienne wykonane są z metalowych elementów. Narażone są one na rdzę i korozję. Dlatego w szczególności wymagana jest konserwacja okuć okiennych. Okucie powinno się co najmniej raz w roku konserwować i posmarować olejem maszynowym. Dzięki temu zachowa ono swoją funkcjonalność na długie lata.

Konserwacja ram okiennych

Ramy i skrzydła okien PVC nie wymagają specjalnej konserwacji. Jednak chcąc zachować ich nieskazitelny wygląd, podczas czyszczenia należy unikać stosowania środków, które mogłyby zarysować ich powierzchnię. Konserwacja ram okiennych na tym się kończy. Jednak przy okazji warto sprawdzić systemy odwadniające, a w razie konieczności oczyścić otwory.