Okna do małych domów (tiny houses)

Mały dom, dom na kołach, tiny house – zainteresowanie niedużymi nieruchomościami w Polsce z roku na rok rośnie. Motywacja do ich zakupu lub budowy bywa różna, ale w realizacjach stawia się na to samo: solidne wykonanie, sprytne rozwiązania i dobry design. Jakie okna do małych domów sprawdzą się najlepiej?

Fenomen tiny house dotarł do Polski. Na rynku pojawia się coraz więcej małych domów w rozmaitych wariantach – od wersji mobilnych z antresolą, przez parterowe o niedużym metrażu, po mikrodomy z najnowocześniejszymi energooszczędnymi rozwiązaniami. Niektórzy decydują się na samodzielną budowę od podstaw. 

Dlaczego Polaków interesują małe domy? Powody bywają różne. Niektórzy wybierają je z myślą o inwestycji. Tiny houses nad morzem czy jeziorem zastępują dotychczasowe domy letniskowe na wynajem. Jest to też dobry pomysł dla młodych, którzy nie chcą obciążać się kredytem – mikrodom do całorocznego zastosowania można przecież postawić w sąsiedztwie rodziny lub na odrębnej, niedużej działce. Jeżeli dysponujemy terenem w otoczeniu przyrody, domek mobilny świetnie sprawdzi się jako baza do weekendowej lub wakacyjnej rekreacji i relaksu.

Niezależnie od tego, czy nasz tiny house ma posłużyć jako odskocznia od życia w mieście, czy docelowe lokum w duchu minimalizmu, warto dobrze przemyśleć wszystkie elementy inwestycji, w tym stolarkę okienno-drzwiową. Odpowiednio dobrane okna do małych domów, to gwarancja komfortu i wygody użytkowania przez cały rok. 

Ciepło i przytulnie – komfort termiczny w tiny house

Nie ma nic gorszego, niż marznąć we własnym domu – nawet jeśli jest bardzo mały. Nowoczesne mobilne tiny houses nie mają nic wspólnego z przyczepami kempingowymi. Posiadają wszystkie funkcjonalności normalnego domu – inny jest tylko metraż. Mikrodomki są ocieplone i ogrzewane, żeby zapewnić komfort termiczny przez cały rok, również w porze zimowej.

Na utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzu, a co za tym idzie, ograniczenie strat ciepła, niezwykle istotny wpływ ma zastosowana stolarka okienna. Okna z pakietami dwuszybowymi to absolutne minimum. W zależności od projektu możemy też zdecydować się na okna trzyszybowe i np. wypełnienie przestrzeni międzyszybowych kryptonem. Zwiększy to izolacyjność i wpłynie na energooszczędność całego domku.

Wielkoformatowe przeszklenia – być jeszcze bliżej natury

Sypialnia z widokiem na góry? Śniadanie przy akompaniamencie rzeki? A może wieczorna biesiada z cykadami? Przestrzeń małego domu możemy wizualnie powiększyć, wykorzystując wielkoformatowe przeszklenia. Niektóre projekty przewidują wręcz gigantyczne okna na całej ścianie, dzięki którym poczujemy się, jakbyśmy wypoczywali dosłownie w środku lasu. Granice pomiędzy wnętrzem a ogrodem zniwelujemy, gdy zamontujemy okna balkonowe przesuwne lub harmonijkowe. Tego typu rozwiązania są wyjątkowo pożądane w domkach o małym metrażu, z jeszcze innego powodu.

Okna przesuwne i harmonijkowe – przestrzeń optymalna

W niedużych przestrzeniach liczą się pomysłowe i praktyczne rozwiązania. Minimalizm minimalizmem, ale podstawowe wyposażenie musi się zmieścić nawet w małym domku – zwłaszcza jeśli jest to nasze docelowe lub długoterminowe lokum. Przestawianie stołu za każdym razem, kiedy chcemy otworzyć drzwi balkonowe, nie wchodzi w grę – i wcale nie musi. Systemy przesuwne pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Można je zastosować w przypadku tradycyjnych okien np. nad kuchennym blatem roboczym. Okna balkonowe przesuwne świetnie sprawdzą się też w salonie lub jadalni jako dodatkowe wyjście na taras. 

Specjaliści z naszej firmy pomogą ci wybrać stolarkę okienną do twojego wymarzonego, małego domu. Dopasują takie rozwiązania, które zapewnią nie tylko świetną termoizolacyjność, ale też doskonały design.

Zadzwoń Teraz !