Jesteśmy jedyną firmą która gwarantuje montaż okien i drzwi w 7 dniu
Jesteśmy jedyną firmą która gwarantuje montaż okien i drzwi w 7 dniu

Rehau Akademia – Ciepłe profile do ciepłych okien.

geneo_akademiaCiepłe profile do ciepłych okien – co decyduje o wysokich parametrach termoizolacyjnych?

Budowa profili okiennych ma kluczowe znaczenie dla izolacyjności termicznej okna. Decyduje o tym, ile ciepła ucieka przez okna na zewnątrz. Czym zatem powinny charakteryzować się ciepłe profile okienne?

Profile okienne wykonuje się najczęściej z dwóch materiałów – tworzywa sztucznego, przeważnie PVC oraz drewna. Ich budowa wpływa w znacznym stopniu na parametry termoizolacyjne wykonanych z nich okien.

Szerokość profili

Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonane są profile okienne, ich szerokość (zwana także przez fachowców głębokością zabudowy) ma spore znaczenie. Szersze profile lepiej zabezpieczają przed ucieczką ciepła i pozwalają na zastosowanie w nich potrójnych, a nawet poczwórnych pakietów szybowych. Szerokie profile to także większa komora na wzmocnienie stalowe – pozwala to na  zwiększenie maksymalnych gabarytów okien i drzwi oraz polepsza sztywność elementów okiennych. Obecnie na rynku standardem stały się systemy o głębokości 70 mm. W oknach energooszczędnych zastosowanie znajdują profile o głębokości zabudowy 86 mm.

Liczba komór

W przypadku okien z PVC jednym z ważniejszych aspektów wpływających na izolacyjność termiczną okien jest liczba komór, z których składa się profil. Zakłada się, że im więcej jest komór, tym okno będzie miało lepszą termoizolacyjność. Liczbę komór w profilu okiennym liczy się w przekroju prostopadłym. Zazwyczaj ciepłe okna z PVC zbudowane są z pięciu lub sześciu komór. Niekiedy w komory wsuwane są specjalne wkładki ocieplające, które poprawiają izolacyjność termiczną profilu okiennego.

Na parametry okna wpływa również kształt komór. Obecnie nie są to już tylko komory prostokątne – w nowoczesnych oknach zauważyć można również komory o nieregularnych kształtach, dobierane odpowiednio na podstawie badań wytrzymałościowych i termicznych.

Uszczelki 

Ważne z punku widzenia termoizolacyjności okien są także uszczelki zastosowane w profilach okiennych. Są to zarówno uszczelki przylgowe (zwane też odbojowymi), jak i uszczelki przyszybowe. W niektórych systemach (np. GENEO) uszczelki umieszcza się również wewnątrz profili okiennych, we wrębie ościeżnicy – jest to tak zwana uszczelka środkowa. Ciekawym rozwiązaniem, wprowadzonym przez REHAU, jest umieszczenie dodatkowej uszczelki we wrębie szyby. Jest to przegroda konwekcyjna, która wraz z głębszym osadzeniem oszklenia, przynosi dodatkowe polepszenie współczynnika przenikania ciepła profili Uf.