Parapety z konglomeratu
Konglomerat jest materiałem składającym się z wyselekcjonowanych łupków z kamienia naturalnego stanowiącego 95% masy oraz żywicy poliestrowej w charakterze spoiwa.
Parapety z konglomeratu są:
- łatwe w utrzymaniu czystości
- trwałe
- eleganckie
- w różnych barwach i rodzajach uziarnienia
- w dowolnych wymiarach, na życzenie klienta.
Parapety wewnętrzne: ze względy na parametry zbliżone do marmuru, parapety z konglomeratu polecamy do wewnątrz. Warunki atmosferyczne mogą spowodować zblednięcie barw oraz zmatowienie materiału.
Montaż parapetów
Przed przystąpieniem do montażu parapetów należy przygotować płaszczyznę muru na której będzie spoczywać parapet. Podłoże montażowe powinno być suche, równe i nośne, tzn. odpowiednio mocne, oczyszczone z warstw mogących osłabić przyczepność zaprawy, zwłaszcza z kurzu, brudu, wapna, olejów, tłuszczów, wosku, resztek farb. Parapet musi być podłożony pod okno oraz powinien obierać się na murze na nie mniejszej powierzchni niż 40% szerokości parapetu . Należy pamiętać, że na parapet nadmiernie wysunięty poza płaszczyznę styku z murem nie należy wchodzić. W przypadku nadmiernego wystawania parapetu poza obrys muru należy zastosować dodatkowe podpory.
Parapety z konglomeratu przeznaczone są do montażu z oknami z PVC, drewnianymi i wykonanymi z aluminium.
Do montażu należy stosować zaprawę klejową przeznaczoną do kamienia (np. Atlas Karo, Cercol F120 Extra White, Botact M21P biały)
Jak pielęgnować parapety
- Do pielęgnacji i czyszczenia należy używać wody i wyłącznie środków o neutralnym pH.
- Głównym wrogiem wyrobów z konglomeratu są zanieczyszczenia, które jeśli nie zostaną usunięte, pozostawiają niebezpieczną patynę, powodującą utratę połysku i uszkodzenia powierzchni. Po gruntownym wstępnym czyszczeniu konieczne jest utrzymywanie czystości i regularne mycie wodą i środkami pielęgnacji o neutralnym pH.
- Do bieżącej pielęgnacji zaleca się używanie wosków naturalnych i silikonów do konserwacji marmuru.
- Nie stosować aktywnej chemią żrącej do czyszczenia parapetów np. „kamień i rdza” – środki te najczęściej są przyczyną uszkodzeń, wżerów, zmatowień i zmian w strukturze kamienia.
- Konglomerat, z którego wykonane są parapety jest wrażliwy na kwasy, kwaśne wydzieliny owoców (np. cytryna), wrażliwy na długotrwałe działanie aktywnych pigmentów (np. rozlane i pozostawione barwniki spożywcze, cola, wino czerwone itp.) By uchronić się przed plamami powstałymi wskutek działania powyższych substancji parapety można impregnować. Do impregnacji należy stosować środki impregnacyjne (impregnaty) do marmuru naturalnego zgodnie z ich instrukcją użycia. Środki te są powszechnie dostępne w handlu w sklepach z chemią budowlaną lub marketach budowlanych.
- Ze względu na własności fizyczno-mechaniczne oraz bezpieczeństwo użytkowników zabrania się nadmiernego punktowego obciążania parapetów (np. stawania lub chodzenia po nich).
Wymiary
Długość: dla grubości 2 cm – maksymalna 240 cm, przy szer. powyżej 20 cm dla grubości 3 cm – maksymalna 305 cm, przy szer. powyżej 20 cm
Szerokość: dowolna, z uwzględnieniem wyżej podanych ograniczeń
Grubość: 2 cm, 3 cm
Parapety z konglomeratu – wzory