Okna drewniane nie muszą być drewniane?

veka okna drewnopodobne

Drewno jest cenionym w architekturze materiałem. Szlachetne, efektowne, niepowtarzalne i ciepłe. To zalety, jakie powodują, że nie tylko w tradycyjnych, klasycznych, ale i w bardzo nowoczesnych projektach domów pojawia się drewno. Okna drewniane także nie tracą mocnej pozycji.

No właśnie – okna drewniane. Czy zawsze są to okna z drewna, czy może z PVC, które do złudzenia przypomina dąb, mahoń, orzech czy sosnę? Miłośnicy naturalnych materiałów podkreślają ciepło i niepowtarzalny rysunek drewna. Nic nie wygląda tak szlachetnie i naturalnie jak drewno… Z pewnością tak jest.

Drewno – nie drewno

Dlatego producenci okien z PVC wykorzystują najbardziej zaawansowane technologie, które pozwalają produkować profile drewnopodobne, mogące nosić miano wiernych kopii różnych gatunków drewna.
Między innymi VEKA produkuje profile PVC w okleinach tak bardzo zbliżonych wyglądem i strukturą do drewna, że pojawiają się wątpliwości – to drewno czy nie drewno?!

Udana kopia

Sęki, niesymetryczny rysunek włókna, brak powtarzalności wzoru – czy to wada okien drewnopodobnych? Z pewnością nie. To udana kopia pierwowzoru. Tworzywo jest tak przygotowane, że dotykając powierzchni wyczuwa się liniowe zagłębienia typowe dla drewna. Nieregularne słoje i sęki, które inaczej układają się na ramie okna i jego skrzydle to nie wada, lecz zaleta okleiny PVC.
Jasne, ciemne, z widocznymi słojami, regularne lub nieregularne linie…? Z pewnością osoby lubiące otaczać się naturą, a jednocześnie doceniające funkcjonalność, trwałość i łatwość konserwacji okien PVC, chętnie zainwestują właśnie w wysokiej jakości wykończenie drewnopodobne profili z tworzywa.

Wśród kolorów z oferty VEKA jest 20 wzorów drewnopodobnych: poczynając od klasycznej sosny czy tradycyjnego dębu, poprzez jasne odcienie dębu sheffield, po bardzo ciemne drewno mahoń czy palisander – tylko wybierać! Spójrzcie, ile jest odcieni samego dębu:

Więcej informacji na temat okien VEKA oraz cen : https://www.solidnafirma.com/kontakt/