Jesteśmy jedyną firmą która gwarantuje montaż okien i drzwi w 7 dniu
Jesteśmy jedyną firmą która gwarantuje montaż okien i drzwi w 7 dniu

Okna w kuchni

Kuchnia to serce domu, które gromadzi domowników i gości. Nie da się ukryć, że niezależnie od wystroju kuchnia kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, pysznym jedzeniem i bliskością. Aby jeszcze bardziej zadbać o komfort w kuchni, warto nie tylko dobrze przemyśleć jej funkcjonalność, ale także wprowadzić do niej jak najwięcej naturalnego światła. Jak to zrobić? Dobierz odpowiednie okno.

okna w kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy bardzo dużo czasu. Często z miejsca funkcjonalnego, w którym przyrządzamy i spożywamy posiłki, staje się centrum życia rodzinnego, jak również towarzyskiego, a dla osób, które uwielbiają gotować, jest wręcz najważniejszym pomieszczeniem domu. Kupując lub projektując dom, warto więc zadbać o to, aby odpowiednio doświetlić kuchnię, dobierając właściwe okno.

Okno kuchenne powinno być usytuowane od wschodu. Dzięki temu przez cały dzień w kuchni będzie można cieszyć się naturalnym światłem. Warto również zwrócić uwagę na to, czy okno posiada opcję mikrowentylacji, którą zapewnią odpowiednie okucia i nawiewniki. Jeśli kuchnia znajduje się na parterze, polecamy wybór okien antywłamaniowych.

Jeśli w kuchni znajduje się tradycyjne okno — jedno- lub dwuskrzydłowe, proponujemy dwie opcje — umieszczenie przy nim zlewu, co sprawi, że zmywanie naczyń i przygotowywanie posiłków będzie przyjemniejsze, a jeśli montaż zlewu w tym miejscu nie jest możliwy, postawienie przy oknie stołu, dzięki czemu spożywanie posiłków stanie się formą relaksu. Takie — mniejsze okna, będą też dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na dostępie naturalnego światła, ale widok za oknem nie jest powalający.

Widok z okna w kuchni

Jeśli natomiast widok jest jednym z atutów domu — niezależnie od tego, czy jest to piękny ogród, podwórko czy panorama zachęcamy do wyboru okna horyzontalnego.

W tym wypadku należy pamiętać o właściwym zaprojektowaniu mebli kuchennych, tak aby zarówno szafki wiszące, jak i stojące, a także (co bardzo ważne) blaty były idealnie skomponowane z oknem. Dzięki temu można uzyskać spektakularny efekt dzięki widokowi, ale także dzięki funkcjonalności. Jeśli dodatkowo dopasujemy wysokość blatów do wysokości parapetów, pamiętając, aby blaty dostosować do wzrostu użytkowników, zyskamy dodatkową powierzchnię użytkową, która będzie estetycznie cieszyć oko.

Niezwykle popularne w kuchni stają się okna narożne, dzięki którym efekt panoramy może być jeszcze bardziej efektowny. Takie narożne okno to idealne miejsce zarówno na blat roboczy, jak i stół. Jeśli widok z okna rozpościera się na taras, warto sprawdzić, czy uda się zaprojektować w kuchni okno przesuwne, co może być bardzo funkcjonalne i ułatwi codzienne życie.

gotowanie przy oknie kuchennym

Z jakiego materiału okno sprawdzi się najlepiej?

Współczesna technologia sprawia, że do kuchni można wybrać klasyczne drewno, które idealnie skomponuje się z drewnianym czy kamiennym blatem. Szczególnie polecamy odporne na wilgoć okna z modrzewia lub sosny. Stylowe okna z aluminium, które można dopasować do każdej aranżacji oraz proste w pielęgnacji okna z PCV, z których łatwo usuwa się każde zabrudzenie. 

Marzysz o oknie, które będzie funkcjonalną ozdobą kuchni? Nie wiesz, który system będzie dobry właśnie dla Ciebie? Skontaktuj się z nami i poproś o pomoc naszych specjalistów, którzy przedstawią Ci dostępne opcje i zaproponują właściwe rozwiązanie.