Na czym polega ciepły montaż okien?

Wraz z rozwojem technologii budowy budynków zaczęto zwracać większą uwagę na właściwą izolację cieplną nowopowstałych obiektów. Ocieplanie budynku, a także instalacja stolarki okiennej charakteryzującej się właściwym współczynnikiem przenikalności cieplnej stały się bardzo istotnym czynnikiem. Inwestycja w okna energooszczędne musi iść jednak w parze z ich prawidłowym montażem.

Zapobieganie utraty ciepła poprzez właściwą instalację stolarki okiennej

Ściany nowopowstałych budynków składają się dwóch lub trzech warstw zawierających izolację wewnętrzną. Prawidłowy, efektywny montaż okien i ich izolacja zapobiega zbieraniu się wody w warstwach izolacyjnych ściany, co z kolei uchroni mur przed wilgocią i grzybem, a instalacja zgodna z projektem chroni budynek przed stratami energii i zapobiega powstawaniu tak zwanych mostków termicznych.

Ciepły montaż okien

Taki montaż jest możliwy w nowych budynkach dwu lub trzywarstwowych lub takich, które zostały poddane termomodernizacji. Nie jest on jednak możliwy w budynkach wykonanych z jednolitego muru. Dzieje się tak, ponieważ okna montowane bezpośrednio w strefie izolacji muru, są w pewnym sensie jej przedłużeniem i kontynuacją. 

Ciepły montaż polega tak naprawdę na wykonaniu trzech warstw. Od zewnątrz znajduje się warstwa paroprzepuszczalna, która umożliwia odprowadzanie wilgoci z pomieszczenia. Zabezpiecza ona również przed dostawaniem się pary z zewnątrz. Wykonuje się ją taśmami lub folią paroprzepuszczalną. Środkowa warstwa to pianka poliuretanowa bądź wełna mineralna. Od wewnętrznej strony pomieszczenia stosuje się folię paroszczelną, która chroni przed wnikaniem wilgoci ze środka budynku do piany montażowej, co jest bardzo istotną sprawą, gdyż dostanie się wilgoci do uszczelniacza, likwiduje jego właściwości termiczne. Warto wspomnieć, że piany montażowe, poza spełnieniem warunków izolacji termicznej pełnią też rolę bariery akustycznej. Ciepły montaż w szczególności polecany jest do montażu okien energooszczędnych

 

Jak wygląda proces ciepłego montażu okna?

Tylko prawidłowy ciepły montaż da pożądany efekt, a powinien składać się następujących etapów:

1. Otwór okienny powinien być nieco większy niż montowane okno, aby zapewnić dylatację. Należy go starannie oczyścić i zadbać o dokładnie i osiowo wykonane krawędzie.
2. Przed przystąpieniem do montażu okna, ściany otworu okiennego powinny zostać zagruntowane.
3. Taśmę paroprzepuszczalną należy przykleić do ramy okiennej z obu jej stron.
4. Przy pomocy dybli i kotew należy zainstalować okno w otworze okiennym, pilnując poziomu i pionu.
5. Taśmę zewnętrzną należy przykleić do ściany budynku.
6. Przestrzenie pomiędzy ościeżnicą i murem należy starannie wypełnić pianką montażową.
7. Do muru wewnętrznego należy przykleić taśmę paroszczelną.
8. Ostatni etap to obróbka otworu okiennego.

Tylko właściwie wykonany ciepły montaż stolarki okiennej pozwoli na zachowanie właściwych parametrów izolacji cieplnej i na oszczędności w eksploatacji budynku.

Chcesz kupić nowe #DRZWI lub #OKNA? Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji.
Teraz możesz skontaktować się z nami on-line bez wychodzenia z domu, a cały proces zakupowy przeprowadzimy zdalnie, bez konieczności wizyty w naszych salonach.
Masz pytania, chcesz poznać więcej szczegółów. Skontaktuj się z nami telefonicznie, e-mail
Dane kontaktowe do naszych Doradców Handlowych znajdziesz tu: https://www.solidnafirma.com/kontakt